Vystoupení v médiích

Na této stránce budu postupně zveřejňovat odkazy na moje nejduležitější vystoupení v médiích. Najdete zde tedy mé rozhovory, komentáře či televizní a rozhlasové debaty.

Idnes.cz | USA budou trvat na masivních investicích do bojových schopností

 Autor: natoaktual.cz | Publikováno 10. 12. 2016 na webu Idnes.cz

S nástupem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa začíná pro evropské spojence USA zřejmě doba, kdy budou muset splnit své sliby a stát se skutečně rovnocennými spojenci, a to se týká i Česka, říká po návratu z Washingtonu poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal.

Celý článek →

 

Roklen.cz | Ivan Gabal po Brexitu: Brali jsme a vnášeli odpor a odmítání

Moderuje: Josef Němeček | Publikováno 25. června 2016 na webu Roklen24.cz 

Common law versus evropské právo, oslabení středních a zmohutnění nejnižších sociálních vrstev, zásadní role bulváru. Důvody Brexitu podle sociologa a poslance Ivana Gabala. Pokud nás v Evropě omrzela prosperita, měla by nás zajímat bezpečnost, varuje a k Česku říká: V poslední době jsme brali, ale zároveň vnášeli nesouhlas, odpor a odmítání. Evropu čeká debata o tužším sjednocení nebo větší variabilitě. Nás rozmyslet si, co chceme vložit a umět říci, čím jsme už přispěli. Čím?

Sledovat →

Extremismus. Unie stále více uhýbá vážným hrozbám.

Autor: Ivan Gabal | Publikováno: 11. 5. 2015 v Hospodářských novinách na straně 5

Neřešením extrémně krizového vývoje v našem sousedství otevíráme prostor k podpoře extrémních a násilných řešení. Unie, která Evropu hospodářsky a právně spravuje, stále více uhýbá vážným hrozbám a není zřejmě schopna přijmout odpovědnost za jejich odpovídající a systémové řešení. To není udržitelné a nebude nám to stačit k přežití, pokud k situaci odpovědně nepřistoupí i členské státy. Budeme-li otálet, nelze vyloučit ani vypuknutí konfliktu v Evropě. 

Je třeba dnešní hrozby kvalifikovaně a odpovědně řešit právě ve vědomí tragických historických událostí, které málem zničily evropskou demokracii před 70 lety. Co stačilo během studené války nebo ke sjednocení Evropy po pádu komunismu, nebude stačit na to, co máme před sebou. Je to historická i existenční výzva obsažená v dnešních oslavách. Zvládneme ji? Ptá se poslanec Ivan Gabal z KDÚ-ČSL ve svém článku v Hospodářských novinách.

Článek v archivu Hospodářských novin →

Událost komentáře | Jak zatočit s korupcí?

Moderuje: Daniel Borek | Publikováno 14. 4. 2015 na webu České televize 

My s řadou věcí nemáme zkušenosti. My prostě třeba nemáme zkušenosti s vyrovnáváním se s majtekovým přiznáváním, s nelegálně nabytým majetkem. Tím pátem pokud toto nemáme, tak u nás se nadále korupce, vyvádění majetku vyplácí, řekl poslanec Ivan Gabal v Událostech komentářích.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí souhlasí s novelou zákona o střetu zájmů politiků. Podle ní by například při nástupu do funkce museli oznámit, jaký měli dosud příjem a co vlastní. Jak konkrétně si vládní protikorupční rada poradí s definicí střetu zájmů a jaké změny čekají zákon o veřejných zakázkách? Diskutovali poslanci Ivan Gabal /nestr. za KDU-ČSL/ a Jan Farský /TOP 09/. Komentář k aféře trénera Růžičky připojil zástupce šéfredaktora MF Dnes Zdeněk John.

Sledovat →

DVTV | Otáčení Česka na východ? Nejsou to přehnané představy.

Moderuje: Daniela Drtinová| Publikováno: 13. 4. 2015 na webu DVTV

Vláda měla dát Zemanovi jasný mandát, jaké pozice má v Rusku hájit. Nechci, aby opakoval stejné chyby jako Beneš a snažil se přemosťovat Východ a Západ v téhle kritické situaci, říká poslanec Ivan Gabal na DVTV.

Sledovat →

 

 

ČRo Plus | Hrozba z Východu je nesmysl, uklidňuje komunista Černý a kritizuje přejezd konvoje NATO Č

Moderuje: Lucie Vopálenská| Publikováno: 20. 3. 2015 na webu ČRo Plus

Na přelomu března a dubna mají přes Česko projíždět konvoje americké armády na závěr alianční akce Atlantic Resolve. Kabinet prezident schválil, podle premiéra Bohuslava Sobotky tak vláda plní své závazky vůči spojencům v NATO.

Zvedla se však vlna kritiky, včetně petice proti konvoji. Proč vyvolává toto cvičení rozruch, když jsme členy Severoatlantické aliance? Ivan Gabal odpovídal v pořadu Pro a Proti na ČRo Plus.

Poslech →

 

Hospodářské noviny | Poslanec Ivan Gabal žádá e-volby

 Autor: Václav Dolejší | Publikováno: 2. 3. 2015 na webu Hospodářských Novin

Poslanec Ivan Gabal z KDÚ-ČSL chce zavést možnost volit přes internet. Na tento týden dokonce svolal do sněmovny seminář, kde by se měli politici seznámit s výhodami a riziky této novinky. Volba by se podle Gabala podobala obsluze internetového bankovnictví. Volič by získal jednorázový kód, kterým by autorizoval volbu podobně jako platební transakci.

Celý článek →

 

Interview ČT24 20. 2. 2015

 Moderuje:´Světlana Witowská | Publikováno 20. 2. 2015 na webu České televize 

Svým angažmá v konfliktu na Ukrajině riskuje podle zástupce velitele sil NATO ruský prezident dalekosáhlý vojenský konflikt. Jak vážná je to hrozba, co zbylo z minských dohod a kde berou separatisti další a další munici? I na to odpovídal Ivan Gabal v Interview ČT24. 

Sledovat →

Události, komentáře | Spory v armádě - "Černý rok" pro bezpečnost?

 Moderuje: Daniel Takáč | Publikováno 7. 1. 2015 na webu České televize 

Petr Pavel možná předčasně skončí ve funkci náčelníka Generálního štábu. Podle deníku Právo je připravený požádat prezidenta Zemana o odvolání. V posledních týdnech se zhoršily vztahy mezi ním a ministrem obrany Martinem Stropnickým. A to zejména kvůli výběru nového šéfa Vojenské policie. Co přesně stojí za jejich rozpory? Hosty budou bývalý ministr obrany Alexandr Vondra /ODS/, místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal /KDU-ČSL/, člen sněmovního výboru pro obranu Stanislav Mackovík /KSČM/ a publicista Matyáš Zrno.

Rok 2014 byl pro evropskou bezpečnost "černým rokem". Prohlásil to šéf NATO Jens Stoltenberg na výročním jednání v Bruselu. Zároveň vyzval k zastavení snižování výdajů na obranu. Probereme s Alexandrem Vondrou /ODS/, Ivanem Gabalem /KDU-ČSL/, Stanislavem Mackovíkem /KSČM/ a Matyášem Zrnem.

Sledovat →

 

ČRo Radiožurnál | Islámští diplomaté tvrdí, že v Česku roste islamofobie

Autor:  Vladimír KrocMilan Kopp | Publikováno 19. 1. 2015 na webu ČRo

V Česku sílí projevy islamofobie. Tvrdí to diplomatičtí zástupci islámských zemí u nás. Členové takzvané Pražské skupiny Organizace islámské spolupráce ve svém prohlášení odsoudili nedávné teroristické útoky ve Francii, ale v téhle souvislosti poukazují na některé ohlasy, které v Česku vyvolaly pařížské útoky radikálních islamistů a diplomaté se také ohrazují proti údajně protiislámským vyjádřením šéfa hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Celý článek →

 

Deník.cz | Sociolog Ivan Gabal: Francie překvapí, v dobrém. Nízké pudy nezvítězí

Autor:  Kateřina Perknerová | Publikováno 13. 1. 2015 na webu Deník.cz

Ivan Gabal je poslanec působící ve výboru pro obranu. Především je ale profesí sociolog, který se dlouhodobě zabývá problematikou vyloučených lokalit v Česku. Jeho pohled na pařížské události je proto cenný dvojnásobně. Vnímá teroristický útok nejen z celosvětového pohledu, ale též z místního, neboť otázka koncentrace lidí jiné víry či pleti v ghettech hraje v aktu nenávisti také roli, 
i když podle Ivana Gabala nikoli zásadní.

Celý článek →

Události, komentáře | Terorismus v Evropě

Moderuje: Daniel Takáč | Publikováno 7. 1. 2015 na webu České televize 

Redakce francouzského týdeníku nečelí útoku poprvé – už před 4 lety do jejich kanceláří přiletěla zápalná láhev. To vše kvůli otištění dánských karikatur muslimského proroka Mohameda. Kde končí právo na vlastní vyznání a začíná svoboda slova? Nebo je to naopak? A dokáže se Evropa ubránit terorismu? Ve studiu byli místopředsedové sněmovního výboru pro obranu Alexander Černý a Ivan Gabal.

Sledovat →

Události, komentáře | (Ne)rozdílná zahraniční politika

Moderuje: David Borek | Publikováno 30. 12. 2014 na webu České televize 

O zahraniční politice státu rozhoduje vláda, Miloš Zeman se do ní z pozice přímo zvoleného prezidenta vložil také. A pozice obou zúčastněných stran se v několika bodech rozcházejí. Podporuje Česko v ukrajinsko-ruském konfliktu Vladimira Putina nebo Západ uvalující na ruský režim sankce? A jak moc znejisťuje tato dvojkolejnost naše zahraniční partnery? Probereme s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, členy zahraničního výboru Sněmovny Jaroslavem Foldynou a Milanem Šarapatkou a s poslancem Ivanem Gabalem.

Sledovat →

ČRo Plus - Pro a Proti | Volby přes internet?

Autor:  Renata Kalenská, Ondřej Čihák | Publikováno 8. 12. 2014 na webu ČRo Plus

Čeští voliči jsou zvyklí přijít do volební místnosti a za plentou hodit svůj hlas. KDU-ČSL nyní přichází s projektem internetové volby. Je taková volba bezpečná?

Gabal: „Hlavním plusem internetové volby je překonání diskriminace, která se týká lidí, kteří žijí nebo pracují v zahraničí, stejně jako daleko větší otevření našeho politického systému hlasům i ze zahraničí. Žádné z problémů, které Chvojka zmiňuje, se nepotvrdily.“

Celý článek →

Ranní Plus | Vláda se nemůže vymlouvat na referendum, reaguje na imigraci syrských uprchlíků do zemí

Autor: Michael Rozsypal, Jan Bumba (jbu), Ondřej Čihák | Publikováno 1. 12. 2014 na webu ČRo Plus

O případném přijetí syrských uprchlíků v Česku by mohli lidé rozhodnout v referendu, navrhl ministr vnitra Milan Chovanec.

Migranti zatím utíkají především do jižních států Evropské unie. Ministři vnitra evropské osmadvacítky budou jednat tento pátek v Bruselu o tom, jak by se do řešení migrace mohli zapojit i další členské státy. 

Celý článek →

Parlamentní listy | To nebyli žádní blbouni, říká o demonstrantech proti Zemanovi lidovec Gabal.

Autor: Oldřich Szaban | Publikováno 21. 11. 2014 na webu ParlamentníListy.cz

ROZHOVOR Sociolog a současný poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) před 25 lety spoluorganizoval 17. listopadu akci na Albertově. „Proto je to pro mě posvátné místo české politiky, kde se nesmí lhát. A když se tam nemluví pravda, tak lítají vajíčka," okomentoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz protesty proti prezidentu Zemanovi. Sdělil i obavy z vývoje v Rusku.

Celý článek →

Ranní Plus | Zemanova Golanská mise: Bez změny mandátu rady OSN jen riskujeme životy našich vojáků

Autor: Jan Bumba (jbu), Ondřej Čihák | Publikováno: 20. 11. 2014 na webu ČRo Plus

Prezident Miloš Zeman chce pomoci Izraeli, a vyslat na Golanské výšiny české vojáky, aby bojovali proti islamistům. Podle ministra obrany Martina Stropnického plán misí s takovou misí nepočítá.

„O nasazení českých vojáků v oblasti by zájem byl,“ uvedl v našem vysílání poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal. 

Celý článek →

Tyden.cz | Z komise k opencard vzejde trestní oznámení na policii a státní zástupkyni

Autor: ČTK | Publikováno 18. 11. 2014 na webu Tyden.cz

Ze sněmovní komise pro pražskou kartu opencard vzejdou dvě trestní oznámení. Komise uložila předsedovi Bronislavu Schwarzovi (ANO), aby je podal na policii a dozorovou státní zástupkyni Dagmar Máchovou pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Závěry nejprve projedná sněmovna. 

Celý článek →

 

 

Zvolte stranu: 1

Související menu


#
Ivan Gabal - posalnec, e-mail: gabal@gabal.cz | Mapa stránek