Zaujalo mne

Na této stránce budu postupně zveřejňovat zajímavé články k aktuálnímu dění, které mne zaujaly, které by neměly být z různých důvodů opomenuty nebo které si zaslouží další pozornost.

Češi se obávají Ruska a chtějí posilovat naše vztahy s NATO

Kontakt: Tomáš Macků | Publikováno: 4. 5. 2015 na webu IPSOS Česká republika

V dubnu 2015 proběhl výzkum agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů, který zkoumal postoje obyvatel k Rusku a možným reakcím České republiky na jeho kroky. Vzhledem k současné ruské politice se většina Čechů obává dalších kroků Ruska. Abychom se ochránili před potencionálním ohrožením, měli bychom posilovat vztahy s našimi spojenci z NATO a nijak nepodporovat ruské postoje na mezinárodní scéně. Právě naše členství v NATO je totiž vnímáno jako nejspolehlivější ochrana proti Rusku. Postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku podporuje pouze třetina obyvatel (37%).

Většina České populace vnímá Rusko jako hrozbu. 68% Čechů se obává aktivit ruských tajných služeb, strach z nich nemá pouze 23% lidí. 61% lidí se obává vojenského útoku Ruska na naše spojence v Pobaltí. Více než polovina lidí má obavy i z prosazování ekonomického vlivu Ruska (59%), podpory extremistických stran v Evropě (55%) a rozeštvávání a podvracení demokracií propagandou na internetu a v médiích (55%).

57% obyvatel se domnívá, že spolehlivou obranou je naše členství v NATO a 62% obyvatel se domnívá, že bychom měli naše vztahy se spojenci v NATO dále posilovat. Umístění základny NATO na českém území však odmítá 54% obyvatel.

Více než polovina lidí zastává názor, že bychom neměli nijak podporovat ruské postoje na mezinárodní scéně. Ještě více lidí (63%) nepodporuje postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku.

Tisková zpráva →

Průzkum →

Kdo nechce Zemana v Moskvě?

Autor: Jana Petrová  | Publikováno: 2. 4. 2015 na webu Sputnik News

Bude český prezident na oslavě konce druhé světové války v Moskvě jako kůl v plotě? Tlak na Zemana v ČR a Evropě sílí.

Celý článek →

American forces in Europe. Cavalry ride

Autor: The Economist | Publikováno: 1. 4. 2015 na webu www.economist.com

Czechs welcome an American army convoy despite their president's support for Russia

Celý článek →

Novoročný príhovor prezidenta SR

Musím dát naprostý kredit Andreji Kiskovi, slovenskému prezidentovi, za jeho moudrý, státnický, sjednocující a motivační novoroční projev. Myslím, že bychom si ho měli vyslechnout i my. Andrej Kiska posouvá Slovensko a nejen Slovensko dopředu, občany motivuje k přemýšlení a inovacím, nesráží je a nerozděluje. Rodí se nám v regionu nový státník.

Panu prezidentovi děkuji a přeji mu úspěšný rok 2015.

Posuďte sami →

RAND Europe | Mapping Diasporas in the European Union and United States

Autor: Jirka Taylor, Jennifer Rubin, et al.  | Publikováno: 29. 12. 2014 na webu RAND Corporation

The European Commission commissioned RAND Europe and the Institute for the Study of Labor (IZA) to conduct a study mapping diasporas in the European Union and the United States. This aimed to provide an overview of diasporas present in Europe and the US, and to deliver concrete recommendations for engaging with diasporas as a bridge to their countries of origin, especially where improvement is sought in relations with those countries. Our analysis revealed several noteworthy patterns which may help policymakers better understand the characteristics, priorities and concerns of relevant diasporas. In comparison with their countries of origin, diaspora groups on the whole achieve better outcomes on a range of socioeconomic indicators. Diaspora groups generally show higher rates of high educational attainment, labour force participation in their receiving countries, and, unsurprisingly, tend to have a higher share of working-age population compared with their counterparts in countries of origin. The comparison with receiving countries offers a more complex picture. Diaspora groups have a higher share of working-age population than the populations in the countries where they settled, but are generally lagging behind with respect to labour force and education outcomes. The size of this gap is much larger for labour force participation rates than for educational outcomes. Through synthesis of our quantitative mapping and analysis of engagement strategies and diaspora survey results, we provided a set of eight recommendations for actors seeking to engage with diaspora groups.

Celý článek →

OnWar.eu | Porovnání ruských vojenských doktrín 2010 a 2014

Autor:  | Publikováno: 28. 12. 2014 na webu Onwar.eu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal upravenou verzi Vojenské doktríny Ruské federace. Bylo zajímavé sledovat vývoj této zprávy, která byla mnohde upravena tak, že Putin podepsal novou doktrínu (například zde) a že se hlavním nepřítelem stává ze dne na den NATO a Spojené státy americké. Stačí ovšem trochu zapřemýšlet, osvěžit si paměť, podívat se do dokumentu, který nyní podepsal ruský prezident a porovnat jej s tím starým, aby člověk zjistil, že byť změn je v upravené Vojenské strategii ruské federace z roku 2010 relativně dost, zásadních posunů, které byly avizovány v médiích, je v ní poskrovnu. Jsou v ní ovšem jiné změny, které jsou zajímavé, protože reagují nejenom na Ukrajinu, ale i na další nástroje při vedené války, které byly dříve upozaďovány.

Celý článek →

EU External Action | EU-Ukraine Association Agreement: beginning of provisional application

Autor: European External Action Service | Publikováno: 1. 11. 2014 na webu eeas.europa.eu

Provisional application of important parts of the EU-Ukraine Association Agreement – negotiated between 2007 and 2012 and signed by Ukraine and the EU on 27 June 2014 – begins today, 1 November. The Association Agreement will be a key instrument for carrying out the much-needed reforms in Ukraine in the years to come, underpinned by the EU's support. 

Celý článek →

Respekt | Volala jsem do ústředí, že chci pryč

Autor: Marek Švehla | Publikováno: 12. 10. 2014 na webu Respekt.cz

Žádný český diplomat zatím podobně těžkou a zároveň prestižní práci nedělal. Jana Hybášková se před lety přihlásila do mimořádně obtížného konkurzu na jedno z dvaadvaceti míst šéfů evropských misí ve světě, uspěla a zamířila možná na ten nejobtížnější – do Bagdádu. Umí výborně arabsky, má mezi iráckými politiky přátele. Přesto je dnešní realita mnohem obtížnější, než si na začátku představovala.

Redakčně krácená verze →

Celý článek (placená sekce) →

#
Ivan Gabal - posalnec, e-mail: gabal@gabal.cz | Mapa stránek