Nahrávám...

Návštěva činského prezidenta v České republice?

02.04.2016 | Aktuálně

S odstupem lze formulovat k čínské návštěvě první závěry:

(1) Vstřícné ekonomické a politické kroky jsou Čínou podmiňovány převzetím její ideologické a politické dominance, která je tvrdě a po ulicích prosazována proti otevřené demokracii a kritickému pohledu na politické a občanské reálie. Vzhledem k tomu, čím jsme prošli, nám to za pandu v Praze nestojí. V ZOO za mříží jsme se ocitli všichni. Kdo má zájem, aby nám tady čínské mladé komisařky dělaly po ulicích ideologický "pořádek"? 

(2) Čína je již druhá imperiální země po Rusku, která nabyla dojmu, že jsme zralí na roli Trojského koně uvnitř EU a Západu. Je to důkaz rozkolísání naší geopolitické pozice, zejména vnitropoliticky a důsledkem neplněním našich závazků a chování černého pasažéra v evropských i transatlantických vztazích. Jejich další rozkolísávání lze považovat za neodpovědné pro naši bezpečnost, demokracii i prosperitu.

(3) Pokud si chce jakási skupinka lidí z byznysu z Číňanů vytáhnout peníze na své projekty, nemůže být cenou za jejich osobní profit korupce naší západní geopolitická pozice. Přesně toto udělala komunistická strana s Československem po roce 1946 a důsledkem byla ztráta svobody a suverenity.

(4) Pokud se někdo pomocí jakýchsi "čínských aktivistů" nebo Policie ČR pokoušel omezovat ústavní svobody občanů ČR, je nezbytné takovou věc prošetřit a určit odpovědné, kontrolní komise parlamentu jsou k tomu to správné místo.

(5) Již po několikáté se potvrdilo, že někteří hradní nebo prohradní aktéři neprofesionálně zpackají i tu nejvyšší státní návštěvu i proto, že do ní diletantsky podsouvají své osobní politické, karieristické nebo dokonce finanční motivy. Cenu za tento diletantismus platíme my všichni.

(6) Podobným způsobem se Čína chová zejména v rozvojovém světě. Ze svých slibů zpravidla nesplní pořádně nic.