Nahrávám...

Vystoupení Ivana Gabala v Poslanecké sněmovně k návrhu novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR

17.04.2017 | Aktuálně

Vážené kolegyně, vážení kolegové, předesílám, že nemám zbraň, ani zbrojní průkaz a jako místopředsedu výboru pro obranu mě tady občas levá strana Sněmovny označovala za jestřába, protože tlačím na to, abychom zvyšovali výdaje na obranu, zvyšovali výdaje na zpravodajské služby, zlepšovali evropskou obranu. Velice pečlivě tady poslouchám debatu těch, kteří evidentně zbraně mají z nejrůznějších důvodů, vesměs asi sportovních nebo zájmových. To, co mi z toho vychází, a musím říct, že mě i řada lidí, se kterými ne často souhlasím, překvapila, je otázka, zda máme ohýbat českou ústavu kvůli tomu, že se chceme vyhnout nebo podlézt laťku jedné evropské směrnice. To si té ústavy tak málo vážíme? To je ta ústava, na kterou jsme přísahali. Všichni.

A druhá věc. Stalo se v této zemi v oblasti bezpečnosti a obrany něco natolik mimořádného, abychom říkali: armáda a policie na svoje úkoly nestačí, tajné služby jsou v boji s terorismem nedostatečné a musíme je doplnit.

A třetí otázka. Tu si kladu jako místopředseda výboru pro obranu spoluzodpovědný za obranu této země. Chceme skutečně zatížit privátní, sportovní a myslivecké držitele zbraní tímto ústavním zákonem, spoluzodpovědností za obranu této země? (Předsedající upozorňuje na čas.) Zkuste si tyto tři otázky odpovědět. Děkuji.