Nahrávám...

Jaká by měla být reakce ČR na transatlantickou krizi

30.05.2017 | Aktuálně

Ještě k transatlantické krizi, zejména k reakci ČR. 

1. O svém postupu se musíme bavit, protože nás krize bude testovat v našich vlastních schopnostech udržet se v západním světě, nikdo jiný to za nás nebude dělat. 

2. Kritická pozice Merkelové - Evropa se musí o sebe postarat, protože neotřesitelná transatlantická solidarita patří minulosti - je pevně zformulovaná politická volební pozice, s kterou CDU volby vyhraje a bude tento závazek realizovat, stejně jako Trump vyhrál volby programem Amerika první, vymáhejme dluhy za obranu na Evropě, a program uskutečňuje. Bohužel na ještě širší agendě spolupráce a integrity Západu.

3. Nadávat v této chvíli na Německo nebo kancléřku, nebo naříkat nad tím jak jsme za 15 let sadou hloupých prezidentských výroků a kroků zcela vypadli ze zorného úhlu americké politiky, nám nepomůže. Narušené transatlantické vztahy i potenciální dvourychlostní Unie jsou výsledky i našeho "vezení se" za cizí peníze, natahování ruky pro bezpečnostní záruky a peníze, a odmítání plnit své závazky, vůči NATO i vůči EU. Pomohli jsme svým černým pasažérováním dnešní krizi na nohy.

4. Je výhodou, že posilování naší pozice má do určité míry shodnou strategii pro EU i pro NATO: 

Co do Západu (EU a NATO) my vložíme?

(i) Přestat skuhrat nad vícerychlostní Evropou i zámořskou kritikou a postavit se k nim aktivně a čelem, spolupracovat místo kverulování.

(ii) Začít konečně razantně navyšovat výdaje na obranu jako první předpoklad udržení naší pozice uvnitř Západu a z toho plynoucího bezpečí a stability. Do západního společenství také musíme něco vložit, pro vyspělé země jako my, vložit víc než vyžadovat.

(iii) Konečně začít se zásadní modernizací a růstem bojových schopností naší armády, namísto bastlení sovětské zastaralé techniky, a plnit požadavky NATO a reagovat na mnohaletou kritiku našeho nekompetentního přístupu. Být aktivní ve výstavbě a konceptu evropský obranných kapacit a aktivit.

(iv) Synergizovat naši diplomacii a zahraniční politiku se Západním standardem a nehrát si na disidenty nebo popírače západní, zejména unijní politiky (Syrie - chemické zbraně a Asadovy válečné zločiny, ambasáda v Damašku, Ruská role v Syrii a na Ukrajině, Čína a tzv. hedvábná stezka atd.)

(v) Zreálnět politiku vůči Washingtonu, nelhat si do kapsy o našem postavení, které jsme promrhali, zesílit systematickou aktivitu vůči Kongresu a oběma politickým stranám a posílit kontakty včetně parlamentu a parlamentních výborů.

(vi) Dbát na to aby všichni členové vlády a představitelé parlamentu aktivně a bez problémů zvládali alespoň angličtinu nebo nejlépe dva jazyky - voliči i novináři mohou a musí důkladně ověřovat před volbami.

Pak to snad dáme!