Nahrávám...

Dojmy z volební kampaně

05.10.2012 | Aktuálně

Protože jsem v životě vícekrát vedl volební kampaň jiným a sám to na sobě zažívám prvně, berou mi některé věci spaní a občas si v noci říkám, zda jsem do toho měl lézt, ale Rubikon byl překročen, tak to alespoň popíšu.

„Viset“ na billboardech a vidět se je pocit dvojznačný. Ano, jsem to já, ale … jsem a vypadám takhle ve skutečnosti? Člověk se vlastně nezná nebo „nevidí“, a najednou se vidí. A protože se neumím fotit a kolega Kolman, fotograf, dělal, co uměl, byla to několikahodinová fuška, asi dosáhl toho, že i já se na fotografii vidím jako svou „lepší verzi“. A musím konstatovat, že billboardy jsou účinné a lidé si jich všímají chtě nechtě. Billboardy vizualizují informaci účinně.

Jiná je kampaň na ulici. Začali jsme s ní před týdnem a rozdáváme na komunikačně exponovaných místech ráno a odpoledne volební skládačku každému, kdo je ochotný si jí vzít. Prvotní dojem je náraz do zdi nezájmu a neochoty se o politiku zajímat a nechat se oslovit, natož pak rozlišovat kdo je kdo – kradou nebo budou krást všichni! Mám dojem, že parlamentní politické strany dotlačily veřejnost k naprosté a v jistém smyslu ideální pasivitě a velikou „zásluhu“ na tom má zklamání z posledních voleb a VV.

Ale donutil jsem se, v respektu k řidiči olomouckého autobusu i z ochoty ukázat kus pokory před veřejným odsouzením politiků, a nosím na ulici tykadla a rozdávám svou volební skládačku právě v tykadlech. Pomáhá to. Dal jsem fotku s tykadly i do městských autobusů a některých tramvají a zdá se, že to malinko zvedá ochotu lidí zajímat se. Spíše u žen než mužů, ale leckteré bazálně zasmušilé tváře se změní a baví. Reference k nehoráznému mafiánskému zastrašování pana Smetany a ochota se přihlásit ke směšnosti dnešních politiků malinko propast mezi veřejností a politikou přemosťuje. A to se mi zdá dobré znamení.

Vracím se domů opravdu sedřený a vyčerpaný. Do komunikace s lidmi i prostého „rozdávání“ a rozptýlení zcela negativní atmosféry připomínající konec 80. let je třeba dát hodně energie a hodně vstřícnosti. Dvacet let po pádu berlínské zdi se veřejné mínění u nás vůči české politice změnilo právě v takovou zeď. Ani hrách se na ni nedá házet, jen malovat tykadla.

Ivan Gabal