Nahrávám...

MF DNES: Chci spolupráci s Prahou

04.10.2017 | Vystoupení v mediích

Lídr krajské kandidátky KDU-ČSL Ivan Gabal umí šermovat a poznal hodnotu bezpečí v Evropě. Dětství strávil na Benešovsku v rodinné chatě a dostával čtyřky na gymnáziu v Českém Brodě, dnes má za sebou výcvik šermíře i zkušenosti z válečných oblastí. To vše, včetně studia sociologie na Karlově Univerzitě, dalo nestraníkovi Ivanu Gabalovi, který bude v podzimních volbách obhajovat z postu lídra středočeské kandidátky KDU-ČSL křeslo poslance za náš kraj, pokoru i vědomí vzácnosti bezpečné Evropy. Jako sociolog a politik zná střední Čechy a jejich potřeby zjevně vcelku dobře, byť jeho hlavní doménou ve Sněmovně, kde sedí od roku 2013, je zahraniční politika, bezpečnost a armáda.

* Mládí jste prožil ve středních Čechách. Stačí to na to, abyste mohl jako rodilý Pražan, reprezentovat Středočechy ve Sněmovně?

Ne. Už jako sociolog jsem se ale zabýval společenskou dynamikou, teritoriálními věcmi, regionálními rozdíly a podobně. Vrátilo se mi to, když jsem kolem roku 2010 po dva roky spolupracoval na strategickém plánu Prahy, který se zabýval společenským a ekonomickým rozvojem hlavního města, na něj pak navazovala příprava metropolitního územního plánu. Ta práce mi ukázala, jak důležitá je provázanost hlavního města se středními Čechami. Letos na jaře jsem třeba vystoupil na zasedání zastupitelstva Středočeského kraje s tím, jak by krajští představitelé měli využít toho, že Praha právě dokončuje svůj metropolitní plán, protože to bude do jisté míry milieu, ve které bude kraj definovat svůj vývoj. Myslím, že tomu nevěnují dost pozornosti, přestože mají pocit, že ano.

* Jak by tedy kraj měl podle vás postupovat?

Střední Čechy se vyvíjejí ve vazbě na Prahu, bylo by ale potřeba, aby Středočeský kraj i jednotlivá města uvažovaly samy o svém autonomním rozvoji způsobem, který odpovídá jejich vlastním zájmům. Vždyť když jde kterýkoliv středočeský starosta jednat do Prahy na jakékoliv ministerstvo, měl by tam být červený koberec, protože to, co střední Čechy znamenají pro českou ekonomiku, je neuvěřitelné. A vezměme v úvahu i to, co Pražané všechno očekávají a vyžadují od středních Čech, je to pro ně samozřejmé a silné zázemí. Byl jsem nedávno v Mělníku na debatě a tam řešili, jestli držet místní kino, když si každý může zajet do multiplexu na kraj Prahy. Já říkám ano, držet kina, držet divadla, držet svou autonomii a zároveň mnohem systematičtěji spolupracovat s Prahou. Ten nejstrašnější případ opomenutí této spolupráce byl zavedení parkovacích zón v Praze, které bylo dva roky na stole. Přesto o tom předchozí zastupitelstvo začalo jednat měsíc před spuštěním. To jsem si jako středočeský poslanec vyčítal, že jsem nebyl daleko vehementnější a nešel na zastupitelstvo s transparentem v ruce.

* Co pro to můžete udělat?

Střední Čechy mají předpoklady nabídnout nevyšší kvalitu života, zatím ale trpí velkou zátěží – málo místy v jeslích, školkách i školách, špatnou infrastrukturou a podobně. Kdyby kraj na strategickém plánování více s Prahou spolupracoval, mohl by využít intelektuální, expertní a pracovní kapacitu několika stovek lidí Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy. Já jsem středním Čechám přitom vystoupení na zastupitelstvu nabídl, že jim v tom pomohu, nakontaktuji je, pokud budou mít zájem, nutit je samozřejmě nemohu. Praha bude mít novým metropolitním plánem obrovsky našlápnuto, ale zároveň chce, aby střední Čechy dobře fungovaly, chce od nich dopravní okruh, příměstskou dopravu. Kraj by měl rozhodně s Prahou vyjednávat, mohu to stále ještě zprostředkovat a věnovat tomu čas.

* Vidíte ve středních Čechách ještě nějaký zásadní problém?

Střední Čechy jsou územně a teritoriálně tak složité, a přitom mají stejný problém jako Praha – tedy vysoký podíl lidí ve starší generaci. Střední Čechy by tak měly věnovat mnohem větší pozornost dostupnosti veřejné správy a služeb elektronickou cestou, aby lidé, kteří se usadili v periferních oblastech, měli k úřadům blízko. Osmdesátiletá maminka mojí ženy používá úplně stejně tablet, jako dřív měla zápisník a knížku. Pokud by senioři mohli být ve spojení, samosprávy by jim mohly nabídnout prostor pro participaci na věcech veřejných, protože jejich celoživotní zkušenosti se při řešení věcí velmi hodí. Je tam také velký prostor pro zlepšení dopravní obslužnosti a oblasti sociální péče.

* Vaše žena Jana Hybášková je letitá diplomatka a bývalá europoslankyně. Působila mimo jiné během vojenského konfliktu v bývalé Jugoslávii nebo jako velvyslankyně Evropské unie v Iráku v době největší expanze Islámského státu. Co vám válečné zóny daly?

Díky tomu si dnes dokážeme, i naše dvě dcery, skutečně vážit bezpečí a ocenit práci vojáků a členů ochranek. Naučili jsme se všichni žít s rizikem, ale zároveň zodpovědně. Jednou až dvakrát týdně vrcholový diplomat prochází bezpečnostním cvičením, kdy ho přehazují z auta do auta, nacvičuje výbuch, vozí ho v pancéřovém voze a podobně. Přirozeně tak holky dnes vědí to, že Evropa je neobyčejně privilegované místo tím, že je tu bezpečí, není tu otroctví, devastující sociální nerovnost ani skutečná chudoba. Když denně vidíte americké vojáky v Kuvajtu, kteří se připravují na útok v Iráku, poznáte, že bezpečnost není samozřejmost a není zadarmo, že ji někdo musí zajistit, že se k lidem z ochranky má člověk chovat s respektem, oni jsou ochotni za vás položit život. Proto nesnáším politiky, kteří po členech své ochranky chtějí, aby jim nosili nákupní tašky a podobné hlouposti.

* Co se vám vybaví, když se řekne dětství ve středních Čechách?

Vybaví se mi každotýdenní cestování vlakem z Prahy do Čerčan a pro dětské nohy dlouhé výšlapy se zavazadly od vlaku do osady Mrač a cesty s konví pro vodu ke studni. Zažil jsem pravý život v chatové osadě, volejbal, party, les a práce na zahradě, dopisy od lásek ze školy, kdy jsem vyhlížel pošťačku, a později samozřejmě pivo s kamarády v hospůdce.

* To, kým jste dnes, také ovlivnil šerm, kterému jste se věnoval vrcholově. Co ze šermu vám zůstalo dodnes?

Režim tréninků šermu vás do určité míry vycepuje a naučí trpělivosti. Několik let děláte jen na své fyzické kondici a šermířských pohybech, pak ještě několik let jen prohráváte. Další věc je, že když si nasadíte masku šermířů, jste na to sám, izolovaný. Naučíte se sám vyrovnat s danou situací. Od té doby jsem zvyklý řešit věci samostatně. To považuji za nejlepší školu.

* Spolupracoval jste s prezidentem Václavem Havlem. Které jeho postoje jste si sám odnesl do politiky?

Václav Havel tím, že neměl akademickou zkušenost, byl neustále schopný poznávat svět jiným než akademickým způsobem a rychle se učit. Během dvouhodinové cesty letadlem mu moje žena, tehdy ředitelka odboru Blízkého východu ministerstva zahraničí, vyložila, o čem je islám, o čem je pět tisíc let života v Egyptě, a on byl pak schopný si o tom povídat s egyptským prezidentem, ptát se na věci, projevovat o toho druhého a jeho kulturu zájem, v tom byl Václav Havel výjimečný, to mu získávalo důvěru lidí. Nebyl to typ politika či prezidenta, který by měl tendence své podřízené nevnímat, jen využívat či něco podobného.

* Měl jste sociologicko-poradenskou firmu GAC a váš tehdejší tým v roce 2006 podrobně zmapoval sociálně vyloučené lokality v republice. Jak se tento problém od té doby ve středních Čechách posunul?

Vidím změnu, která znamená nárůst počtu vyloučených lokalit, ale zároveň jejich zmenšení, tedy rozmělnění toho problému po celém území. To je myslím lepší varianta než velké koncentrované lokality jako bývaly v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a podobně. Zároveň také vidím velký průlom v tom, že se nám romské děti navalily na vysoké školy, a to i ze středních Čech.

* Jak vidíte v nadcházejících volbách šance KDU-ČSL? V roce 2013 lidovci s vámi v čele kandidátky získali v kraji 4,05 %.

Ještě dnes mám odřená záda. Snad se ve výsledku projeví to, že jsem svou práci čtyři roky rozumně dělal a že se obrana a bezpečnostní politika, kterým jsem se po celou dobu hodně věnoval, ukážou pro lidi rozumné. Přivítal bych, kdyby do Sněmovny vstoupili ze středních Čech dva zástupci.

* S kým po volbách určitě do koalice nepůjdete?

Máme jasno, pokud jde o komunisty. Velké nebezpečí je Tomio Okamura. Budu absolutně držet prozápadní orientaci a abychom byli v jádru Evropské unie.

* To znamená, že jste pro zavedení eura v České republice?

Jsem pro zavedení eura u nás, co nezabilo Slováky, nemůže ublížit nám. Musíme se o tom začít vážně bavit, abychom při všem, co se děje na východ od nás, zůstali v silném jádru západního světa.