Nahrávám...

Angela Merkelová a německá prosperita

25.09.2013 | Aktuálně

Masivní volební vítězství německé kancléřky by u nás nemělo zůstat nepovšimnuto. Velká část české politické scény a jejích komentátorů uplynulých let Angele Merkelové prorokovali zkázu, zejména po jejím odmítnutí nukleární energetiky a orientaci na nové a obnovitelné zdroje po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě. A nejvíce ji odsuzovali za její urputnou snahu udržet euro a překonat masivní krizi Řecka a dalších zemí. Sama kancléřka si v těchto věcech vyvíjela svůj názor postupně. Ohromuje však zejména její schopnost získat důvěru německého průmyslu, byznysu a financí, čímž její názor dostává reálný hospodářský a finanční obsah i váhu. Konzervativní křesťanská demokratka dokázala převzít mnohé z agendy sociálně-tržního systému a projevovat pragmatismus a flexibilitu hodnou liberála, tím asi moc nepomohla FDP. Nicméně, to už není tradiční ideologie a urputnost CDU v Kohlově podání. Merkelová je flexibilní politička, původem východní Němka, dcera evangelického pastora, která obohatila německou politiku ženskou obratností. Na druhé straně, vůči partnerům v Evropě se její buldočí vytrvalost projevovala až jako sveřepost, zejména vůči těm, kdo lavírují na hranici nepředvídatelnosti nebo se z úzkých domácích zájmů drží zcela negativní pozice (UK).
Kolik jsme přečetli článků, že německý daňový poplatník má již dost placení řeckých dluhů, kolik jsme viděli hanlivých karikatur kancléřky „s knírkem“, kolik jsme slyšeli zastrašujících výroků, že Německo ovládá a podřizuje si Evropu.
Dnes je eurozóna z nejhoršího venku, ale nese si sebou velké poučení a nově nastavované kontrolní mechanismy proti politické neodpovědnosti členských států. A křesťanská demokratka dostala, nikoli navzdory krizi, ale právě díky způsobu jejího zvládnutí, druhý a silný mandát od samotných Němců. Nebude to asi mít ve velké koalici lehké, ale kdo to dnes má lehké.
Pro nás stojí za porovnání výsledek a závěr volebního období Merkelové s průběhem a závěrem mandátu Václava Klause. Vedle Klausova notorického nadávání na EU, strašení Německem a eurem, tvořila závěr jeho mandátu amnestie, která nejen omilostnila kriminální podnikání jako český standard a podlomila právní stát, ale především se vynořila jako obrovská svévole proti občanské poctivosti a poctivému byznysu. Merkelová německému byznysu dala sebevědomí a váhu. Klaus se k poctivému českému byznysu  svou amnestií otočil zády.
Problém naší ekonomiky není německá hospodářská a eurová expanze a její váha, ale neschopnost naší politiky myslet více na českého daňového poplatníka a české firmy než na vlastní osobní prospěch a zájmy. A dokud se i k nám nedostane konzervativní a odpovědná politika typu CDU, včetně pragmatického přístupu k unijní a měnové agendě, nehneme se z místa ani politicky ani hospodářsky.
Ivan Gabal