Nahrávám...

Zaujalo mě

11.10.2013 | Aktuálně

Sdružení zajímá, zda se prověřují údajné průtahy v kauze MUS

 - Veřejnost proti korupci zajímá, zda se stále prověřuje podezření, že se Česká republika nepřipojila včas k trestnímu řízení ve Švýcarsku s náhradou škody v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Sdružení se proto obrátilo s dotazem na Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČTK to dnes řekla Hana Marvanová z ustavujícího výboru sdružení. To už v prosinci 2011 podalo kvůli včasnému neuplatnění nároku trestní oznámení na tehdejší vedení Vrchního státního zastupitelství v Praze a ministerstva financí.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČTK řekla, že trestní oznámení bylo hned v počátku postoupeno Vrchnímu státnímu zastupitelství c Olomouci.

Podle Marvanové od podání oznámení nemá iniciativa o vyšetřování případu žádné zprávy. "K výzvě jsme se rozhodli i proto, že se teď ukázalo, že kauza byla podložená tím, že ve Švýcarsku padl rozsudek," řekla. "Myslíme si proto, že je na místě vyšetřit odpovědnost, kdo za nepřipojení ČR k řízení může," dodala Marvanová.

Sdružení na základě právních analýz tvrdí, že bývalé vedení pražských státních zástupců a pracovníci ministerstva financí pod vedením Miroslava Kalouska spáchali trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. "Škoda pro ČR je minimálně dvě miliardy korun. Není možné, aby za takové poškození nepřišel trest," uvedla Marvanová.

Marvanová kritizuje české vyšetřovatele i kvůli průtahům. "Od našeho podání trestního oznámení jsou to dva roky a stále se nic neděje. Stejně jako v celé privatizační kauze. Rozplést to musela až švýcarská justice, mimochodem v rekordním čase. Soud jim trval šest měsíců," upozornila.

Veřejnost proti násilí se také pozastavuje nad nečinností vlády. "Za normálních okolností by po včerejším rozhodnutí švýcarského soudu okamžitě mimořádně zasedla vláda a zadala by vypracování analýzy, kde jsou ty osoby, které mohou za to, že se v ČR nic nevyšetřovalo. První trestní oznámení přitom padla už před deseti lety," doplnila Marvanová. Podle ní je smutné, že teprve švýcarská justice dokázala rozkrýt privatizační podvody a miliardové úniky.

Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek shledal bývalé představitele MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého vinnými z podvodů a praní špinavých peněz a uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Odsouzení, kteří vinu odmítají, se mohou proti rozsudku do 30 dnů odvolat.

Podle ministerstva financí je nyní třeba počkat na druhou část rozsudku, která se bude týkat škody. Od toho se bude odvíjet výběr konkrétních kroků, které MF podnikne. Soud by měl vydat druhou část rozsudku do konce roku. Buď rozhodne o restituci části ve Švýcarsku zadrženého majetku ve prospěch ČR, nebo o jeho konfiskaci, kdy se bude ČR ucházet o prostředky v novém řízení u téhož soudu. Nejsou prý vyloučeny ani další varianty.

"Rozsudku v každém případě využijeme k získání maxima peněz pro státní kasu," uvedl ministr financí Jan Fischer. Je podle něj s podivem, že zahraniční soud dokázal v kauze rozhodnout během dvou let a Česko k soudu nedospělo ani po 12 letech vyšetřování.

MUS vznikla v listopadu 1993 spojením tří bývalých státních dolů. V květnu 1998 za úřednické vlády Josefa Tošovského český stát ztratil nad firmou kontrolu, když doly ovládla americká společnost Appian Group, která skoupila volně dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy. V červenci 1999 vláda Miloše Zemana prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v dolech za 650 milionů korun. V červnu 2005 začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, které byly údajně následně vyprány ve Švýcarsku. Švýcarské úřady proto zablokovaly kolem 600 milionů švýcarských franků (asi 12,5 miliardy Kč).

Autor: ČTK