Nahrávám...

Volby na dálku pro Čechy v zahraničí

03.11.2014 | Aktuálně

Poslanec chce zavést volby na dálku pro Čechy v zahraničí

Vypracoval proto návrh zákona o distanční volbě, který by umožnil Čechům v zahraničí volit tzv. na dálku, a to korespondenční nebo elektronickou formou. Týkalo by se to voleb do Poslanecké sněmovnyEvropského parlamentu nebo prezidentské volby.

„Zákon pomůže všem, kteří pracují nebo studují v zahraničí. Svobodná možnost cestovat, studovat nebo žít v zahraničí by nás neměla omezovat v občanském právu volit. Obzvláště, když máme technologické předpoklady i gramotnost nové možnosti elektronické volby zvládnout a postupně zvyšovat podíl těch, kdo nové možnosti využijí,“ dodal Gabal.

Předpokládá, že se k němu koalice postaví kladně a předloží návrh jako vládní. Pokud by prošel Sněmovnou, měl by nový systém platit od ledna 2017, a proto by se podle něj volilo už v příštích volbách do Sněmovny.

Poslancům se nezdá elektronická forma

Poslanci jsou vůči Gabalovu návrhu spíše zdrženliví, panují mezi nimi zejména obavy z elektronické formy voleb. „Jsem programátor a jsem proti elektronickým volbám,“ řekl Novinkám předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj by takové hlasování mohlo přinést komplikace a mohlo by být nespravedlivé k starším lidem.

Naopak TOP 09 již sama podobný návrh připravila. „Už na jaře jsme jasně deklarovali náš záměr podobný zákon připravit a sami máme připravenou novelu zákona,” řekl Novinkám místopředseda strany Marek Ženíšek a uvedl, že korespondenční volbu podporuje, ale u elektronické má jisté pochybnosti. „S návrhem KDU-ČSL se budeme chtít ještě blíže seznámit, například u elektronické volby se obávám nákladů na zajištění tajnosti voleb,” uvedl. 

Šéf komunistů Vojtěch Filip zase namítá, že pokud by se měla zavádět možnost elektronické volby, tak pro všechny občany ČR, ne jen pro ty, co žijí v zahraničí. „To je diskriminace těch, kteří tady trvale žijí,“ řekl Novinkám.

Jasná podpora ale nepanuje ani v rámci koalice. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek je pro, jeho protějšek z ČSSD Roman Sklenák spíše proti. „Rozhodně to má logiku,“ komentoval návrh Faltýnek s tím, že by zřejmě podpořil Gabalův návrh.

Naopak Sklenák váhá, a to opět kvůli elektronické podobě hlasování. „Můj názor je ten, že ještě doba nenastala, byť jsem přesvědčen, že jednou nastane. Ale v tuto chvíli si myslím, že by to přineslo víc komplikací než pozitiv,“ řekl Novinkám.

 

Nechme Čechy v cizině volit na dálku, žádá KDU-ČSL. Už má návrh zákona

Poslanec Ivan Gabal z KDU-ČSL představil návrh zákona umožňující elektronické či korespondenční hlasování pro Čechy pobývající v cizině. Zavést ho chce k 1. lednu 2017, distanční hlasování by se týkalo voleb sněmovních, prezidentských či do Evropského parlamentu. 

Namísto cesty na zastupitelský úřad by od ledna 2017 mohli Češi pobývající v cizině volit na dálku - přes datovou schránku nebo korespondenčně. Alespoň v prezidentských či sněmovních volbách nebo ve volbách do Evropského parlamentu, pokud projde návrh, který představil poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal.

„V prvé fázi by se to týkalo výhradně voleb ze zahraničí. Pokud se systém ukáže jako funkční, lze uvažovat o elektronickém nebo korespondenčním systému i ‚doma‘, ale myslím, že kouzlem voleb tady je sebrat se a ten lístek jít do urny hodit,“ rozvedl návrh zákona, který KDU-ČSL nyní rozesílá koaličním partnerům v legislativním znění s doprovodným popisným textem.

Gabal doplnil, že zavedení systému by si vyžádalo náklady ve výši zhruba 20 milionů korun, což v celkovém objemu volebních výdajů - u sněmovních voleb činí zhruba miliardu - je podle něj „relativně únosné“.

Jak by například elektronické hlasování vypadalo? Bylo by „realizované zabezpečeným kanálem v internetovém prohlížeči, rozhraní neklade na uživatele vyšší nároky než je obsluha internetového bankovnictví. Volič je po přihlášení do systému (přihlašovací údaje své datové schránky) vyzván k vložení souboru (voličský průkaz), po ověření je mu vydán jednorázový kód, kterým autorizuje volbu na hlasovacím lístku (podobně jako platební transakci),“ stojí ve vysvětlovacím dokumentu, který má redakce iDNES.cz k dispozici.
Po projednání na půdě vládní koalice by podle něj návrh měl doputovat do Sněmovny jako vládní předloha.

Poslanec doplnil, že dlouhodobé přípravy podobného systému se datují od roku 2005. Tehdy poslanci dostali na stůl senátní předlohu navrhující právě omezené hlasování na dálku, ale pak změnili návrh na plošný a tuto verzi nakonec zamítli.

Gabal uznal, že díl práce, na kterou navazuje, odvedla i předcházející vládní koalice ODS, TOP 09 a původně též Věcí veřejných.

„Podíl volební účasti ze zahraničí roste v průměru o 20 % mezi každými volbami, distanční hlasování je významný příspěvek k volební účasti - podíl roste postupně, jak si lidé uvědomují, že taková možnost je,“ doplnil Gabal s dovětkem, že krok má napomoci tomu, aby se cítili doma i ti, kteří žijí či pracují v zahraničí.

Možnost hlasovat distančně zavedly v minulosti (v různé míře benevolence, co se týče např. trvalého či krátkodobého pobytu) všechny sousední země, tedy Polsko, Slovensko, Maďarsko a Německo. Estonsko zavedlo plošné elektronické volby do parlamentu. Voličům tam stačí občanský průkaz s elektronickým čipem, který mají tři čtvrtiny estonské populace, a elektronická čtečka dat.