Nahrávám...

Míříme k projednávání obranného rozpočtu na rok 2015

10.11.2014 | Aktuálně

Máme dost indicií, že se podstatně mění kontext evropské a naší bezpečnosti s přímými dopady na nás i naše sousedy, a to zřejmě dlouhodobě. 
Potřebujeme aktivní odpověď, počínaje strategickými dokumenty až po parametry obrany a domácí debaty o naší vlastní připravenosti a našem vlivu na evropské a atlantické instituce. Dva roky bude ještě pokračovat zaškrcená úroveň obranných výdajů, teprve pak začne rozpočet akcelerovat. V obraně a jejím plánování už ale nemůže dál vládnout politika "business as usual" nebo dokonce přístup typu "uškrtit, kde se dá". Potřebujeme zdvih výkonnosti v kolektivní i vlastní kondici, musíme se připravovat na zvyšování výdajů efektivní pro naši kondici. Je to mentální změna, větší než si myslíte. A je potřeba, aby tomu všichni rozuměli a důvěřovali. 
Tváří tvář novým rizikům si potřebujeme věřit. To ale neznamená nekriticky, právě naopak. Letos jsme dost slyšeli o tom, co nemáme, co nedokážeme a co neplníme. Nyní musíme mluvit o tom, jak se z mizerné situace dostat k potřebné výkonnosti. O tom bude nastávající období - počínaje projednávaným finančním záměrem a rozpočtem pro příští rok a konče zevrubným předjednáváním všech těžkých modernizačních investic v parlamentu. Zvyšování rozpočtu na obranu, které se letos v delší perspektivě podařilo je jen začátek. Robustní obrana je ten jediný cíl.

Ivan Gabal