Nahrávám...

Češi se obávají Ruska a chtějí posilovat naše vztahy s NATO

04.05.2015 | Aktuálně

Kontakt: Tomáš Macků | Publikováno: 4. 5. 2015 na webu IPSOS Česká republika

V dubnu 2015 proběhl výzkum agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů, který zkoumal postoje obyvatel k Rusku a možným reakcím České republiky na jeho kroky. Vzhledem k současné ruské politice se většina Čechů obává dalších kroků Ruska. Abychom se ochránili před potencionálním ohrožením, měli bychom posilovat vztahy s našimi spojenci z NATO a nijak nepodporovat ruské postoje na mezinárodní scéně. Právě naše členství v NATO je totiž vnímáno jako nejspolehlivější ochrana proti Rusku. Postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku podporuje pouze třetina obyvatel (37%).

Většina České populace vnímá Rusko jako hrozbu. 68% Čechů se obává aktivit ruských tajných služeb, strach z nich nemá pouze 23% lidí. 61% lidí se obává vojenského útoku Ruska na naše spojence v Pobaltí. Více než polovina lidí má obavy i z prosazování ekonomického vlivu Ruska (59%), podpory extremistických stran v Evropě (55%) a rozeštvávání a podvracení demokracií propagandou na internetu a v médiích (55%).

57% obyvatel se domnívá, že spolehlivou obranou je naše členství v NATO a 62% obyvatel se domnívá, že bychom měli naše vztahy se spojenci v NATO dále posilovat. Umístění základny NATO na českém území však odmítá 54% obyvatel.

Více než polovina lidí zastává názor, že bychom neměli nijak podporovat ruské postoje na mezinárodní scéně. Ještě více lidí (63%) nepodporuje postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku.

Tisková zpráva →

Průzkum →