Nahrávám...

Blog

Lekce Covid 2: Ubrat v pocitu nadvlády nad pandemií!

Bylo by dobré si uvědomit, že Covid19 pandemii rozhodně nemáme za sebou, ale sníženou a realtivně pod kontrolou. Důraz je na slovu relativně.

Je třeba se snažit fungovat v tomto mentálním, pracovním a sociálním nastavení.

Nedělejme namachrovaná gesta a držme se při zemi nebo si opět vykoledujeme něco, co nechceme. Navíc budeme v Evropě vnímáni jako nafoukaní idioti a ignoranti, a nejen kvůli Covid19. Dnes to bohužel schytalo dost lidí, kteří cestují do Slovinska nebo Baltských států.

Třeba je jedním z poselství tohoto maléru, abychom si sundali velkopanský hřebínek a přidali na pokoře k věcem, které opravdu neovládáme. Abychom začali konat s kritickým rozumem, s předběžnou opatrností a nikoli jako zupáci v dočasném mezidobí, po kterém šlápneme opět na plný plyn a vrátíme se k libovolnému konání, v kterém kašleme zejména na přírodní rizika.

Denně od vědců slyšíme, co všechno se teprve o věci Covid19 učíme, zkoumáme a dozvídáme, co všechno neumíme. Ale netýká se to jen Covid. Přírodních malérů je víc, bez ohledu na to, zda je naši vládní papalášové vnímají a připouští.

Namachrovaná vláda a bezohledná industrie, laxní nebo slabí hygienici, všichni kdo nechali lokálně explodovat propojená hospodářská, přírodní a zdravotní rizika v Darkově, jsou jen indikace toho, v jaké (ne)jsme v kondici. 

Česká politika paradoxně pandemií přišla o (sebe)kritické myšlení. A zdá se mi, že přítomná i rostoucí rizika nechce nejen připustit, ale ani je vidět, netož adekvátně konat. To je možná to největší riziko. 

Občanská a odborná i akademická veřejnost by měly být zdrojem a základem zdravé skepse a realismu, a nepodléhat nebubřelým kecům, jejichž hlavním důvodem je legitimizace netransparentních miliardových dluhů a utrácení.

Nežijeme v "By By Covid", ale můžeme žít "By By rozume".

Pátek 3.7.2020