Nahrávám...

Blog

Proti populismu II.

Když jsem začal kritizovat populismus ministryně Mláčové a Pirátů ve věci snížení poslaneckých platů, nemohu nepokračovat odsouzením zcela brutálního populismu A. Babiše návrhem na jednorázovou platbu důchodcům ve výši 6 tisíc CZK.
Jde o akt nepokryté politické a volební korupce, který ještě hlouběji rozvrátí veřejné finance a důchodový systému. Navíc jde o akt, v kterém by vláda zneužila veřejné prostředky pro stranické cíle.
Vláda tím hrubě poškodí i mladší generace, na jejichž důchody nebudou prostředky a přitom budou splácet gigantický veřejný dluh, který po vládě A.Babiše zůstane. Nevím zda rozvrat pro potomky a zkáza veřejných financí je zájmem seniorů. Několikrát v uplynulých dekádách prokázali, že není.
Pokud jde o A. Babiše, jde o návrh, který nepochybně pošle celou logiku veřejných financí, v době vstupu do déledobější krize, na řeckou a italskou trajektorii, namísto odpovědné severské, ke které se přeci premier hlásil při diskusích dluhopisů a záchranného balíku EU. Zapoměl? Ne, ale jednal oportunisticky, bez zájmu o delší perspektivu jako nyní. Nezodpovědně vůči veřejnému zájmu. To je ostatně konstitutivní vlastnost populisty.
Bude zajímavé sledovat, zda předseda Hamáček s min. Maláčovou tento kamikadze návrh podpoří, a tím potvrdí spekulace o plánovaném odchodu Hamáčka do diplomatických služeb, nebo zda se ČSSD zachová jako odpovědná historická strana, která nehledí jen n apříští volby.
Rád bych ještě slyšel povzdechy těch, kteří byli ochotni tolerovat nebo dokonce podpořit populismus Pirátů a Maláčové o tom, kam tato infekce ještě povede.
Nevím zda sociální demokraté, kteří jsou v procesu generační změny, opravdu přistoupí na politiku "po nás potopa"? Že na ni přistoupí komunisté je pravděpodobné, protože zjevně "stříhají metr", stejně jako Okamura.
Závěr je jasný, Andrej Babiš je v zájmu udržení se moci ochoten potopit zdraví ekonomiky, financí a veřejných rozpočtů a zamířit na kurz rozhazování bez ohledu na důsledky. To samozřejmě není v duchu a v tradici české šetrnosti, to je proti tomuto duchu. Výsledek bude indikativní a zajímavý. Může jím být i pozdější řecké utahování opasků a snižování důchodů.