Nahrávám...

Blog

Jak dál po nedohodě EU o Rusku a Navalném?

Opozice patří i v Rusku do parlamentu, ne do ťurmy nebo márnice!

1. Že se EU nedohodla v zahraniční agendě je pochopitelné. Tím spíš, jde-li o Rusko. Z toho nevyplývá, že členské státy nemají konat samy nebo spolu. Mohou a některé musí. My patříme mezi ně. 

2. Máme s obdobným vývojem historické zkušenosti, zvýšená empatie demonstrujícím Rusům je naše splátka za solidaritu kdysi vůči nám. Rusko je jaderná mocnost, která své vnitřní zaostalé poměry zakrývá ingerencí do ostatních, od Koněva až po lži o českém novičoku v rukou agentů FSB. Vnitřní demokratizace Ruska je věc naší bezpečnosti. V této bezpečnostní situaci nejsme sami, podobně jsou na tom v Pobaltí, na Balkáně, Polsko i Skandinávie.

3. V české parlamentu nadále leží nastražená ruská mina jaderné elektrárny v Dukovanech, kterou ČEZ, MPO i hradní lobbisté vyladili ve prospěch Rosatomu a v neprospěch naší vlastní bezpečnosti i státní kasy. Jak je dnes legislativa formulována, je tunelem na daňové peníze, namířena proti naší parlamentní demokracii a suverenitě. Stačí pohled do Maďarska, které se již zapletlo. 

Součástí naší reakce na včerejší unijní nedohodu tedy musí být zesílení naší aktivity v několika základních směrech, a to co nejdříve:

(i)        Poslanecká sněmovna by měla předlohu "lex Dukovany" odmítnout, včetně zablokování účasti společností z nedemokratických režimů a umravnění lobbistů i tunelářů MPO, ČEZu a Hradu. PSP by v žádném případě neměla rezignovat na plnou kontrolu nad celým procesem jak předpokládá dnešní legislativní návrh.

(ii)       Parlament (tedy i senát) by měl svou rezolucí deklarovat náš zájem na zlepšení demokratických poměrů v Rusku. Kremlu doporučit jednání s opozicí u kulatého stolu jako u nás nebo v Polsku, případně kooptování opozice do Dumy, propuštění Navalného i vězněných a šikanovaných demonstrantů. Stávající vývoj jinak bude - jak víme - neodvratně klesat k eskalaci demonstrací na jedné straně a síly na druhé až po vážný vnitřní otřes a konflikt (viz Bělorusko, Ukrajina).

(iii)      Parlament (tedy i senát) by měl vyzvat další evropské parlamenty k podobné rezoluci a spolupráci na tématu ochrany perzekvované opozice a bitých demonstrantů.

(iv)       Apelovat na EU aby vytvořila seznam lidí odpovědných za protiprávní potlačování demonstrací a posilovala právní vědomí v Rusku a jeho státních institucích.

(v)       Navalnyj by měl dostat příležitost oslovit v internetové komunikaci parlamenty členských států.

(vi)       Vláda by měla důsledněji kontrolovat desinformační a další nezákonné operace u nás, nevyjímaje činnost Zastupitelského úřadu RSF a usilovat o jeho další zmenšení proporčně odpovídající velikosti naší ambasádě v Moskvě.

(vii)      Česká vláda už konečně musí začít komunikovat svou politiku také v ruštině pro ruskou komunitu žijící u nás tak, aby nebyla ponechána na pospas ruským státním mediím a jejich desinformacím o nás i kontrolnímu tlaku ruského konzulátu.