Nahrávám...

Blog

POTŘEBUJEME ŘEŠIT REÁLNÉ BEZPEČNOSTNÍ HROZBY, NIKOLI PŘEDVOLEBNÍ STRAŠÁKY!

Nechci nikomu brát migraci jako ryze politické předvolební téma. Rád bych ale upozornil, že máme i vážnější hrozby, které potřebujeme řešit a neřešíme, zvláště při pohledu na útlum migrace a růst vojenské agresivity z Východu. 

Máme sami významnou bezpečnostní „mezeru“, kde je riziko napadení zásadní, a zároveň úroveň naší obrany i odvetné schopnosti obrany zcela nedostačující. Je to zajištění našeho internetového prostoru a kybernetické obrany, kde jsme ještě nezačali. Závazek postarat se o sebe je již 3 roky starý ze Summitu NATO 2016, a víme, že je to naše odpovědnost a nejsme zde kryti společnou obrannou. 

Je nám to opravdu tak jedno jak mizerná je naše pozornost této věci? Je to jedno našim bankám, je to jedno našim železnicím, energetice, je to jedno veškeré vitální infrastruktuře procházející internetem? Řekl bych, že není, ale musíme se v této vrstvě obrany spoléhat na stát, který nikdo nezastoupí. 

Je jistě snazší neurotizovat občany-voliče nepravděpodobným návalem migrantů a popíráním spolupráce s partnery v EU, než debatovat o otázce rizika napadení jejich bankovních účtů nebo energetiky či osobních dat? Nebudeme EU potřebovat v obraně naší infrastruktury při kybernetickém útoku?

Zákon o vojenském zpravodajství, které má být za kybernetickou obranu a schopnost protiúderu odpovědné, byl rozhodnutím minulé vlády v parlamentu projednáván již v roce 2016. 

Zhavaroval na nedostatku shody napříč politickým spektrem po jednání ve výboru pro obranu, aktivitou ODS a ČSSD. Následně ztratil odvahu i ministr obrany Stropnický a prostě to vzdal. Spoluvinu nese i autor tohoto textu, protože potřebu širší dohody u této závažné komponenty bezpečnosti ve výboru pro obranu sám navrhl. Očekávání, že premiér Sobotka a ministr obrany projeví adekvátní odpovědnost a legislativu dojednají a obhájí ve sněmovně, byl omyl.

Že jsme dnes v našem kybernetickém prostoru bez obrany, odkrytí a zranitelní, je v odborných kruzích veřejné tajemství. Důvody? Asi je dnes výhodnější strašit lidi nebo čekat dokud se něco nestane, a teprve pak zachraňovat, než se bránit preventivně a mít kapacitu odstrašení? Myslím, že to není dobrá strategie. Jako bychom se měli moc dobře, nudili se, nic nám nehrozilo. 

V podzimní parlamentní sezóně bude třeba pohnout se dopředu. Je to pro mne priorita.

ivan gabal

29.8.2018