Nahrávám...

Blog

JAKÉ JE DĚDICTVÍ 11. ZÁŘÍ A USAMY BIN LADINA A CO S TÍM?

Teroristické útoky ze září 2001 je třeba si připomenout nejen pro jejich dopady na Ameriku a celý Západ, ale také pro zkušenosti s jejich zázemím a vznikem, konkrétně jejich zázemí v bezvládí a rozpadu státní moci v Afganistánu.
Po rozvratu v důsledku vojenské agrese Kremlu a jeho porážce, nechali Afganistan bez pomoci a podpory také Američané. Stal se doménou Talibanu a největší základnou a ideologickým centrem Al Kaidy a islamistického terorismu.
Velkým počtem výcvikových táborů, mezinárodním tržištěm zbraní a drog, místem indoktrinace mladých mužů a žen se Afganistan stal centrem radiace teroristické ideologie a soustředění a vysílání teroristů do celého nejen arabského a islámského světa.
Afganistan byl místem přípravy, výcviku, plánování a materiálního a finančního zajištění teroristických útoků.
Kdekolik tedy necháme takový prostor bezvládí a vakua státu pro vznik teroristických center, budou výsledkem útoky na západní, tedy náš svět.
Připomínám tuto elementární bezpečnostní souvislost 11. září proto, abychom se ještě vrátili k debatám o tom, proč naši vojáci bojují a umírají v Afganistanu i po letech, proč bylo důležité a je důležité porazit islámský stát a neutralizovat radikální islamismus i vzhledem k tomu jak terorizuje arabský a muslimský svět jako takový a radikalizuje jeho politické, korupční, ale i sociální problémy.
Bude ještě trvat dlouho než se tato část světa vrátí do normálu a osvobodí se od dědictví Usamy, Talibanu, AlKaidy, ISIS a dalších teroristických organizací a ideologií, pokud se to vůbec ještě může podařit.
V oddělení a znepřátelení obou světů dosáhl Bin Ladin svého velkého vítězství a splnění svého globálního politického cíle. Je otázka jak trvalé toto jeho vítězství je. Pokud bude nepřátelství přetrvavávat, budeme se muset vojensky nadále zajišťovat a bojovat ve vzdálených teritoriích zhroucených států jako prevence proti vzniku teroristických center, tedy nebudeme bezpeční. Máme vlastní bezpečnostní zájem na obnovení normálních poměrů v těchto zemích, a máme bezpečnostní zájem na obnovení normálních vztahů, na snížení vzájemné tenze, nepřátelství, apriorní nedůvěry a podezírání. To je náš bezpečnostní zájem, protože se útočilo a útočí i na nás, jakkoli zdaleka nejen na nás.
Od 11. září 2001 uplynulo sedmnáct let, je čas podívat se na bezpečnostní vývoj i s tímto odstupem.