Nahrávám...

Blog

SYRIE: NEOPAKUJME CHYBU 1938 A 1968, NEPODŘIZUJME POHLED NA SITUACI DOMÁCÍM POLITICKÝM ZÁJMŮM!

 1. Nemělo by se nám stát, aby nám vnitropoliticky účelová tvrzení deformovala pohled na mezinárodní bezpečnost a rizikové faktory pro nás i Evropu. Chybně diagnozovaný vývoj by nás mohl zaskočit a ochromit obdobně jako Mnichovská dohoda 1938 nebo invaze z roku 1968. Záměrné zkreslení nyní zatěžuje náš pohled na válku v Sýrii a její dopady na Blízký východ, evropskou bezpečnost a zejména z hlediska tvrzení, že Sýrie je blízko ukončení války a možnosti návratu pro cca 5,5 milionů běženců. 
 2. Tuto iluzi se snaží vyvolat jak samotná Sýrie, tak Rusko, mimo jiné ve snaze přilákat Evropu k financování válkou zcela zničené země v odhadovaných nákladech rekonstrukce 500-800 mld. Eur.
 3. Vzápětí po poněkud nešťastném sestřelení ruského výzvědného letadla syrskou protivzdušnou obranou a v reakci na izraelský nálet v Sýrii, plánuje Rusko přisunutí systému raket S300 do dvou týdnů. Žádné stahování ruských sil, ale naopak Rusko bude konflikt v Sýrii dále eskalovat. Lze pochybovat, že tuto sofistikovanou zbraň včetně radarů, kterou lze použít nejen na letecké cíle, budou obsluhovat Syřané, nebudou.
 4. Nejvíce dotčený tímto krokem je Izrael, který potřebuje v syrském vzdušném prostoru operovat proti iránským vojenským a zbrojním operacím ve prospěch libanonského Hezbollah, který na Izrael útočí nejen z Libanonu. 
 5. Perské vojenské operace v Sýrii, kam je pozvalo Rusko, již nemá pod kontrolou ani Kreml natož Bashar Assad. Iránci si již zcela samostatně v Sýrii vojensky řeší své zájmy. Mírové urovnání konfliktu k těmto zájmům rozhodně nepatří.
 6. Izrael nechce vojenský střet s Ruskem, stejně jako Rusko nechce omezovat izraelské letecké operace proti Iráncům a Hezbollahu, ani  v samotné Sýrii. Umístění raket S300, které budou podporovat ruskou vojenskou přítomnost i Bashara Assada, se dotýká Izraelců a jejich možností zasahovat v Sýrii velmi bolestně. Případné omezení izraelských operací ruskými silami nepřímo posílí pozici Iránu.
 7. Po Rusech, Iránu, Izraeli i syrské vládě je dalším zainteresovaným aktérem války v Sýrii Turecko, které se snaží vojenskou silou zlikvidovat náznaky kurdské autonomie. Turecko je v Sýrii vojensky přítomné a aktivní dlouhodobě. Nedávno, se souhlasem Ruska a pod sankcemi USA, vojensky obsadilo město Afrin v operaci proti Kurdům. Nebýt Američanů, byly by turecké zákroky proti Kurdům daleko masivnější a krvavější.
 8. Aktivní zůstávají i Američané, kteří svými leteckými operacemi z Turecké základny Incirlik, spolu se spojenci, Kurdy a proti-asadovskou opozicí, nesli hlavní břemeno boje s islámským státem, v kterém se naopak neangažovali ani Rusové, ani Bashar Assad. Islámský stát, který v Sýrii vznikl, je sice prakticky poražen, ale příčiny jeho vzniku v Sýrii odstraněny nebyly.
 9. Turci naproti tomu hledají způsob jak Basharovi a vládním silám podporovaným iránskými milicemi zabránit v útoku na poslední sunnitskou enklávu Idlib, obsazenou několika tisíci bojovníků a největší milionovou masou ohrožených stěstnaných civilistů, kteří nemají kam utéct. Za normálních okolností by mířili opět do Turecka. I z úzké nárazníkové pásmo, vyjednané Tureckem mezi bojujícími stranami, může kdykoli vzít za své a ruské bombardování s pozemním útokem syrských a iránských sil může začít další humanitární katastrofu velkých rozměrů.
 10. Turci, kteří jsou pod novými bilaterálními sankcemi USA, v obtížné hospodářské situaci, jsou sice v této chvíli blíže ruské pozici, ale déledobě potřebují spíše posílit protiváhu Rusům i Iráncům, a to nedokáží bez Američanů a bez Izraelců. Dříve či později proto podpoří jejich pozici v konfliktu. Může tak dojít k dalšímu kolu změn ve složení spolupracujících a proti sobě přímo či nepřímo bojujících stran, což složitost – dosud zcela neúspěšných - mírových jednání dále prohloubí.
 11. Islámský stát je sice poražen, ale silné bojové síly islamistů i proti basharovské opozice chtějí jeho konec Assada, obdobně jako Turci a nově i Washington. I Rusové vědí velmi dobře, že s Basharem v Damašku nemůže začít ani vážné dojednávání míru mezi bojujícími stranami, ani hledáni nového uspořádání Sýrie podle regionálních zájmů jejích mocných sousedů. Na druhou stranu je právě Bashar garantem setrvání ruských základen a vojenských sil. A pokud nebude politická dohoda na stole, bude se bojovat s větší nebo menší intenzitou, protože na tom mají zúčastnění zájem.
 12. Sýrie má k míru a k podmínkám pro návrat uprchlíků a rekonstrukci tedy nadále hodně daleko. Bude úspěch, když nevypuknou další boje a další vlna uprchlíků nezamíří do Turecka a do Evropy.  Válka sice vypadá jako rozhodnutá, Damašek ale již nevládne ani nad jejím ukončením, ani nad uzavřením dohody stran, která leží mimo Sýrii. Proto ani realistická perspektiva návratu běženců není na stole.