Nahrávám...

Blog

DUKOVANY A ROSATOM

Minulý Respekt publikoval text Ondřej Kundra k JE Dukavany, Rosatomu a dění okolo ve vládě. Je třeba doplnit pár věcí k článku, který doporučuji pozornosti.
 
1. Nepůjde o dostavbu Dukovan, ale zcela novou elektrárnu, která bude stát na místě nebo vedle původní.
 
2. Byla by sice méně náročná na krajinu než předchozí, přesto odebere kraji Vysočina cca 35 milionů kubických metrů vody ročně, kterou odpaří a nevrátí, jde o parametr, který v kontextu dopadů klimatické změny a vysychání krajiny má novou váhu.
 
3. V současnosti vyvážíme celou kapacitu Temelína, a to za dotovanou cenu, neboli na export doplácíme. Zda tomu tak bude i v budoucnu nelze určit. Již při stavbě Temelína zněl argument uzavření uhelných zdrojů. Nestalo se. Vzhledem k tomu, že nelze spočítat ani realistickou cenu výstavby, ani jejích rentabilitu vzhledem k možným cenám, je projekt Dukovany třeba považovat za udržitelný jen za extrémní dotační daňové prostředky, a to včetně koncových cen produktu a tedy provozu elektrárny.
 
4. Uzavření uhelných elektráren sice sniží výrobu, ale obnovitelné zdroje naberou na významu zejména pokud ČEZ připustí a podpoří jejich větší využití na mikroúrovni domácností, obcí, menších i větších firem. ČEZ a další aktéři by měly tímto směrem začít konat, jakkoli na něm nelze vyspekulovat extrémní výnosy jako na dosavdních dotacích OZE.
 
5. Ruské financování prostřednictvím Rosatomu není prosté politický vlivů, patrno i dnes v Maďarsku, není prosto bezpečnostních tlaků a použítí financování i projektu ke geopolitickému nátlaku. Na charakter těchto vazeb jasně upozorňuje i nekalý způsob, kterým Rusko a Rosatom vnucují své zájmy dnes prostřednictvím podezřelých lobistů a metod.
 
6. Rusko v této věci není perspektivně spolehlivý a stabilní partner, i jejich stavby se extrémně prodražují a prodlužují, přitom maďarská smlouva donutí Budapešť začít splácet bez ohledu na termín spuštění. Rusko samo o sobě míří do značných vnitřních politických problémů a finanční nestability, jak ukazují demonstrace i jejich násilné potlačování v souvislosti s restrikcí penzijního systému a deficitu rozpočtu, válečných výdajů na Ukrajině a v Syrii i politických motivů, zatýkání a represe Navalného a manipulace s volbami. Období po Putinovi může být zcela chaotické. Jaderný projekt by nás k tomuto vývoji neodvratně připoutal na dlouhé období.
 
7. Současný způsob projednávání, fragmentovaně a v uzavřeném režimu uvnitř exekutivních struktur vlády, se značnými a provalujícími se lobbistickými, pokud ne korupčními tlaky, vyžaduje zvýšenou pozornost obou komor parlamentu a jejich výborů. Neměly by čekat, až je vláda postaví před "hotové" řešení. Snahy Hradu v této věci a jejich personální realizace lze označit za netransparentní a legálně sporné. Přitomnost značného množství hradních exponentů bez prověrky vyvolává pochybnosti a jakýkoli postup vlády znedůvěryhodňuje.
1.10.2018