Nahrávám...

Blog

INCIDENT V AZOVSKÉM MOŘI Z BEZPEČNOSTNÍ PERSPEKTIVY A CO MY S TÍM?

Nad vojenskou šarvátkou v Kerčském průlivu opadají emoce, Kreml incidentu dává svou právní interpretaci souzením námořníků a posouvá vše dál. Kde tedy jsme?
1. Rusko nedělá vojenské operace náhodou. Střet byl deklarovaně vojenský. Rusové nechali „uniknout“ záznamy svého útoku.
2. Platnou dohodu o společných vodách chtěly otestovat obě strany, pro Ukrajinu bojovým průzkumem obnovení omezované volné plavby, pro Rusko ukázkou faktického zneuznání dohody od postavení mostu.
3. Ohlášením průjezdu předem Ukrajina umožnila připravit se, takže nešlo o náhodu, ani velitelská selhání. Ruská strana provedla plánovaný útok s cílem zneplatnění dohody a konsolidace nově okupovaného území.
4. Rusové zpravidla zpravodajsky klamou. Oklamali svět olympiádou v Soči, obsadili Krym a rozvrátili východní Ukrajinu. Klamali v Sýrii zajištěním chemického Bašara z vojenské základny v Tartusu a opakovaným vetováním Rady bezpečnosti OSN. Výmluvami na ISIS, když v Sýrii prosazovali jen svůj zájem vojenskou silou a vpuštěním iránských gard do země, s ISIS nebojovali, ustupovali. Klamou v Salisbury, i v hybridních útocích na nás, Unii, i USA.
5. Musíme se tedy ptát: V čem Rusové klamou nyní, co sledují a maskují útokem v Azovském moři? Co nemáme vidět?
6. Vidět bychom ale měli konsolidaci okupovaného území okolo Krymu, kde je Ukrajina vojensky krácena ve svých právech. Vidět bychom měli do Gruzie, kudy potřebují prorazit pozemní přístup k blízkému východu a stále tak postupují. Vidět bychom měli do syrského Idlíbu, kde pád příměří a zahájení bojů může vyhnat opět statisíce syrských běženců do Evropy a devastovat Evropské volby.
7. A je zásadní, zda budeme (cíle)vědomě reagovat nebo se jen rozčilovat, hádat a čekat na další kolo? Nečekal bych, sankce za porušení mezinárodních dohod jsou na místě, jejich rozšíření, přitvrzení. Silná parlamentní delegace do Gruzie by byla na místě a konečně, chceme jim nechat zcela Sýrii a Kurdistán na pospas. A necháme se dále šikanovat jejich exponenty migrací?
Windhoek
28.11.2018