Nahrávám...

Blog

Novičok 2

Je třeba znovu podruhé klarifikovat a odmítnout tvrzení, že ČR vyráběla bojovou chemickou látku novičok, použitou při kriminálním útoku v Salisbury. Jde o tvrzení, které nás poškozuje nikoli tím, že by mu někdo věřil, ale tím, že z nás dělá bezpečnostní blbce, kteří se neumí doma ve věci rozebrat. Vzhledem k tomu, že naší výraznou profilací a odpovědností v NATO je právě obrana před bojovými chemickými látkami, děláme ze sebe kašpary. Je odpovědností vlády, aby dosáhla, že se taková desinformace a kolaps naší bezpečnostní kredibility nebude opakovat. Prezident je součástí exekutivy a je odpovědností vlády aby koordinoval své pozice v takto závažných otázkách národní bezpečnosti. Příslušné sněmovní a senátní výbory nemohou takové koordinace dosáhnout ani ji koordinovat. Jejich stanoviska jsou však k dispozici.
Argumenty:
1. Výrobu novičoku vyvrátila speciální stanoviska BIS i Vojenského zpravodajství, potvrzená ministry obrany a zahraničí.
2. Tvrzení o výrobě novičoku zamítly jednání kontrolní komise sněmovny a kompetentní výbor senátu, tuším po uzavřených jednání s funkcionáři tajných služeb.
3. Že by ČR měla něco společného s výrobou novičoku nevěří ani nikdo v NATO a žádný z našich spojenců. Závěrečný dokument ze Summitu, který schválil i M. Zeman bez výhrad, identifikuje použití bojové látky jako potvrzené nezávislou expertizou OPWC a akceptuje výrok britské vlády určující Rusko jako pravděpodobného původce útoku. "We condemn the attack using a military-grade nerve agent in Salisbury, United Kingdom and note the independent confirmation by the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) of the nerve agent used. The UK assesses that it is highly likely that the Russian Federation was responsible for the attack and that there is no plausible alternative explanation. We stand in solidarity with the UK in its assessment."
4. Vláda v dané souvislosti správně vypověděla z ČR ruské diplomaty respektive zpravodajce s diplomatickým krytím.