Nahrávám...

Blog

SriLanka - příběh teroristických útoků

Strategický přístav Colombo na Sri Lance již patří zcela k hedvábné stezce a je největší kontejnerový v jižní Asii. Čína již dnes plně rozhoduje o tom, kdo vůbec smí vplout a proplout (!). Přístav Čína získala ovládnutím Sri Lanky etnickým/náboženským rozeštváním a zkorumpováním křehkých multietnických a náboženských poměrů, vratkých po mnohaleté krvavé tamilské válce. Rozval a zkorumpované vládnutí zcela paralyzovaly důvěryhodnost a akceschopnost vlády a spolupráci prezident-premier-ministři, navzdory včasným bezpečnostním varováním již 11.4. Vzniklé bezpečnostní vakuum rychle vyplnili místní menšinoví islamisté připravenými a plánovanými bombovými útoky o velikonocích na kostely a hotely. Kromě přímých velkých obětí na životech útoky prakticky zlikvidovaly kredibilitu SriLanky pro turisty.

Podobný vyvoj dnes můžeme sledovat ve fázi eskalující destrukce autonomní vlády a politiky na dalším strategickém ostrovu a přístavu, Madagaskar, kde konají společnou rukou Číny a Ruska. 

Tentýž tandem včetně čínských instruktorů speciálních sil prohlubuje krizi a válku v Zimbabwe, která je vstupem do JAR. A JAR má rovněž velké vnitřní problémy a volby za dveřmi.

Kdo má pocit, že se nás to netýká, by si mohl uvědomit, že dnes se dělá 80% obchodu po moři, právě pomocí přístavů jako Colombo nebo na Madagaskaru, a měl by si uvědomit jak i náš region a některé evropské země "padají" do projektu hedvábné cesty. A nahlédněte mapu prosím.

Svět se hodně rychle mění, s novou supervelmocí. Ustojíme to v synergii společné evropské a transatlantické politiky, nebo budeme zápasit proti vlastnímu evropskému bezpečnostnímu a geopolitickému zázemí a uzavřeme se v Evropě než si pro nás silk road přijde?