Nahrávám...

Blog

Je nutné pokračovat v analýze toho, co se u nás v ruské režiji bezpečnostně děje:

1. V relativně krátké době se odehrály tři pokusy o kompromitaci našich poměrů a našich aktérů, kteří Rusko umí a jsou citlivým místem tektonického dělení a antagonizace české společnosti.
 
2. Jednalo se o opakované provokace okolo komunistické sochy z 80. let v pražských Dejvicích, tzv. Koněva, dále o zablokování dalšího působení Člověka v tísni v Rusku, v podpoře občanský práv a svobod, a nyní o závažný pokus o kompromitaci přední české nezávislé novinářky, která se vyzná v ruských poměrech více než dobře a na úrovni samotných Rusů, novinářky, která rozkrývala šmelinu s byty na ruské ambasádě a další.
 
3. Všechny tři operace proti nám nesou poměrně čitelný rukopis práce a interpretace dění u nás z ruské ambasády v Praze, to jak nás vidí, s kým komunikuje, i způsobu jak Kreml usiluje o rozeštvání svých zájmových zemí a jejich obyvatel. Nedělejme si iluze, že nás Rusové čtou špatně, mají zde velké množství svých exponentů, sympatizantů a vlivných nosičů vody.
 
4. Možná tedy už máme dost důvodů začít se hybridními útoky proti nám nejen zabývat, ale bránit se jim aktivně a pracovat na jejich prevenci nebo minimálně na koncepčnějším a preventivním řešení.
 
5. Znovu opakuji, že sněmovna nebo senát mohou značně omezit nediplomatické aktivity ruské ambasády zrušením bilatrální smlouvy o majetku, kterým uzavřeme Český dům v Moskvě a podobná zařízení Rusů v Praze, která jsou součástí nelegální obchodní činnosti ambasády.
 
6. Samozřejmě je prostor pro hlubší a koncepčnější hledání obranné politiky vůči Rusku, ale například již dnes lze dát najevo, že s takovým chováním je účast Rosatomu v tendru na jakékoli jaderné zařízení prakticky vyloučena. I takové usnesení může přijmout poslanecká sněmovna a zavázat vládu.
 
7. Je na premierovi utnout tajné schůzky ruských exponentů jejich vlivového průmyslu z Kremlu s našimi úředníky a členy vlády bez zápisů a přítomnosti zodpovědných diplomatů.
8. Je třeba konečně důsledně požadovat bezpečnostní prověrky na místech a funkcích kde jsou předepsány.
 
Toto vše je minimum, které můžeme a měli bychom udělat ihned, další hybridní operace může být bolestivější a rozvrat našich poměrů v těchto otázkach hlubší.
 
25.11.2019