Nahrávám...

Blog

Experti na Rusko se v kritice Novotného zásadně mýlí.

Jen na okraj kritických stanovisek některých expertů na Rusko k vystoupení Řeporyjce Novotného zejména v tom, že minul standard ruských propagandistických debat a potvrdil ideologické předsudky a dogmata v pohledu ruské propagandy na Evropu a nás. Tedy:

1. 30 let se tady snažímé pracovat na věcném, kritickém, sebekritickém a na faktech stojícím diskurzu naší vlastní historie, a to jak ve vztahu k Německu, Mnichovu, kolapsu ČSR, válce a vyhnání, tak i ve vztahu k Moskvě, Jaltě, komunisticko-sovětskému puči, zločinům 50. let, emanciapaci 60., okupaci 1968 a k našemu vlastnímu zásadnímu a nejen komunistickému podílu na těchto katastrofách. A po tom všem, nesnadném a pracném a bolestivém se máme opět přizpůsobit ideologickému a falešnému pohledu na nás jako na slovanské vazaly, kteří se přechodně zbláznili, zběhli do NATO a mají se vrátit do slovanské náruče s vědomím ponížené vděčnosti za sovětské osvobození, destrukci země a vojenskou okupaci? Urážet populistickým povykem Rusy nebo omluvou sebe?

2. Překvapuje mne, že si většina expertů myslí, že Rusko a ruská společnost jsou názorově a politicky homogenní, a to navzdory masivním demonstracím před komunálními volbami, navzdory celému usilování Navalného a mnoha dalších, smrti Politkovské, Němcova a také mnoha dalších. A navzdory tomu, že více jak 30 tisíc Rusů žije u nás, mnoho jich přijíždí na návštěvu a na Západě je možná přes 10 milionů Rusů, kteří mají doma své příbuzné a znají poměry, jakkoli leckdo z nich fandí i Putinovi. Rusko je asi tak homogenní jako jsme my byli v 80. letech - a jak vypadala tehdejší televize a diskusní pořady? Špína, pomluvy a propaganda.

3. Má někdo pocit, že Rusové netuší kam jsme se dostali, v jakých právních a demokratických poměrech žijeme a kolik vyděláváme ve srovnání s jejich mizerií, devastovaným zdravotnictvím, školstvím, venkovem bez kanalizace a tekoucí vody, splachovací záchody nevyjímaje? Opravdu si někdo myslí, že tohle ti lidé nevědí, nevidí a nevnímají? 

4. Ano Rusko nemá na kanalizaci, ale zato na nás míří raketami z Kaliningradu a snaží se nás vnitřně rozložit, je toto nebo zprávy BIS důvodem k tomu, abychom se jim snažili komunikačně přizpůsobit, nebo k tomu, abychom tvrdě tlačili naše západní spojence k plnému pochopení ruské hrozby a byli konzistentní v obraně právě proti propagandě a hybridním útokům?

5. Novotný byl bohužel vyjímka v tom, že zakomunikoval tvrdě a přímo do ruského veřejného prostoru, což jsme neudělali dostatečně po jejich nařčení, že jsme dodali novičok, po jejich provokacích okolo dejvické sochy, okolo šmeliny s byty, a provokacemi Sputniku vůči Procházkové, která správně reagovala fackou. Nekomunikujeme k nimi dost systematicky a tvrdě, do jejich veřejného prostoru a měli bychom s tím začít opravdu vážně, aby nás lépe chápali.

6. Novotný nebojoval pouze proti demagogům a jejich lžím ve studium. Musel se nepřímo vyrovnávat i s tím, že pro tyto oficiální Rusy, Kreml a obyčejné lidi jsme také spojeni se servilními otrockými projevy a sebepoškozováním od Miloše Zemana, celé rodiny Klausů, komunistických kolaborantů a některých psychopatů ve veřejném životě, kteří jsou ochotni Kremlu pomáhat i proti vlastní zemi nebo legitimizovat agresi Kremlu proti Ukrajině a anexi Krymu. Ani tento fakt toxikace rusko-českých vztahů většina "expertů" a kritiků Řeporyjce nezdůrazňuje, jakkoli on nezápasil jen se slouhy v moskevském studiu, ale i se slouhy a kolaboranty u nás doma.

Závěrem by nemělo být tvrzení, že posloužil Kremlu aniž by to věděl, protože to není pravda. Závěrem musí být systematický koncept toho jak se k Moskvě chovat, postupovat a komunikovat tak, aby se zvýšil náš respekt a snížila jejich snaha školit nás nebo zesměšňovat. 

A to je jen základ podlamování naší vůle bránit se v případě nouze, protože o to jde. 

Takže Novotný by měl být jen začátek systematické práce a cílevědomého postupu k rovnoprávnějším vztahům mezi námi a Moskvou, včetně dořešení skandálního chování a velikosti jejich ambasády v Praze.

A teď ať si lámou hlavu experti s tím, jak to udělat. Myslím, že přizpůsobování se ruskému standardu určitě není ta cesta.

 

 

3..12.2019